“Що будете робити якщо виникнуть проблеми з усиновленою дитиною? Будемо вчитися їх долати разом і…ЖИТИ»! (Тато-усиновлювач)
“Що будете робити якщо виникнуть проблеми з усиновленою дитиною? Будемо вчитися їх долати разом і…ЖИТИ»!
(Тато-усиновлювач)
Під час повномасштабної війни про проблему дітей, позбавлених батьківського піклування, та їх усиновлення заговорили частіше. І хоч про це думають чимало родин, юридичні складнощі й перепони можуть відлякувати від такого кроку. Насправді – все не так складно. Найголовніше – бути готовим взяти на себе відповідальність за дитину та зробити зважене рішення. Цього року дві сім’ї кандидатів в усиновлювачі звернулися до суду про усиновлення дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебували на обліку Служби у справах дітей Дубровицької міської ради.
10 КРОКІВ ДО УСИНОВЛЕННЯ
1. КОНСУЛЬТАЦІЯ В СЛУЖБІ У СПРАВАХ ДІТЕЙ
Під час неї ви отримаєте відповіді на всі запитання: про процедуру усиновлення, права та обовʼязки усиновлювача тощо.
2. ПОДАЧА ЗАЯВИ ТА ПАКЕТУ ДОКУМЕНТІВ
Другий крок присвячений збору документів та їхньому поданню разом із заявою про взяття вас на облік кандидатів в усиновлення. Працівник служби у справах дітей має перевірити документи протягом пʼяти робочих днів.
3. ПЕРЕВІРКА УМОВ ПРОЖИВАННЯ
Протягом пʼяти днів (за домовленістю з вами) служба у справах дітей може прийти до вас з перевіркою житлово-побутових умов та скласти відповідний акт обстеження.
4. НАВЧАННЯ
Далі служба направить вас на проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Зазвичай це 10 офлайн-занять.
5. ВЗЯТТЯ НА ОБЛІК КАНДИДАТІВ В УСИНОВЛЮВАЧІ
Служба у справах дітей розглядає питання про те, чи можете ви стати усиновлювачем. У процесі спираються на результати перевірки документів, житла та вашого навчання. Протягом 10 робочих днів представники служби оформлюють висновок. У разі позитивного результату громадяни ставляться на облік кандидатів в усиновлювачі і можуть переходити до пошуку дитини.
6. ПОШУК ДИТИНИ ТА ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ІНФО ПРО НЕЇ
Обмежень у часі немає. Це індивідуальний процес.
7. ВИДАЧА НАПРАВЛЕННЯ ДЛЯ ЗНАЙОМСТВА З ДИТИНОЮ
ТА САМЕ ЗНАЙОМСТВО
Коли ви визначитеся з дитиною та захочете з нею познайомитися, вам видадуть направлення до служби у справах дітей за місцем перебування конкретної дитини.
8. ПІДГОТОВКА ДОКУМЕНТІВ ДО СУДУ
Коли Ви познайомилися з дитиною і встановили контакт, тоді звертаєтеся до служби у справах дітей за місцем перебування дитини із заявою про бажання її усиновити. Зі свого боку Служба зʼясовує, чи згодна на це дитина. Так, вона може відмовитися. Доволі часто це трапляється саме з підлітками. Якщо дитина згодна, служба готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність інтересам дитини. Ці документи необхідно подати до суду.
9. СУДОВЕ ЗАСІДАННЯ ПРО УСИНОВЛЕННЯ
Впродовж місяця з дати отримання висновку ви маєте звернутися до суду з заявою про усиновлення дитини. Якщо ви цього не зробите протягом місяця, вважатиметься, що ви відмовилися від усиновлення.
10. ОФОРМЛЕННЯ НОВИХ ДОКУМЕНТІВ ДИТИНИ
Коли рішення суду набуває чинності, Ви з дитиною їдете до Вашого спільного дому. Дитина отримує нове свідоцтво про народження з урахуванням змін, а старий документ анулюється. Усиновлення дорівнює народженню дитини. Це-Ваші донька, син.
ДИТИНУ МОЖЕ УСИНОВИТИ БУДЬ-ХТО ЧИ Є ОБМЕЖЕННЯ? ТРЕБА ОБОВ’ЯЗКОВО БУТИ У ШЛЮБІ?
Усиновлювачем має бути дієздатна особа, якій є 21 рік. Родичі дитини можуть усиновити свою “кровинку” на три роки раніше – з 18.
Якщо усиновлювач і дитина не родичі, важливо, щоб між ними була різниця у віці щонайменше 15 років. А ось бути одруженим не обовʼязково. Усиновити може як подружжя, так і людина, яка не перебуває у шлюбі. Втім, це стосується лише громадян України. Неодружені іноземці не можуть всиновлювати українських дітей.
ОБМЕЖЕННя, ЯКІ НЕ ДОЗВОЛЯЮТЬ
ЛЮДИНІ УСИНОВИТИ ДИТИНУ:
01
Обмеження у дієздатності або повна недієздатність
02
Позбавлені й не поновлені батьківські права
03
Досвід скасованого усиновлення або визнаного недійсним з вини усиновлювача
04
Лікування або перебування на обліку у психоневрологічному чи наркологічному диспансері
05
Зловживання алкоголем і наркотиками
06
Відсутність постійного житла і доходу
07
Певні хвороби, наприклад туберкульоз, шизофренія, хвороба Альцгеймера тощо (повний перелік)
08
Потреба у догляді через стан здоровʼя
09
Відсутність громадянства
10
Шлюб з людиною, яка має перелічені обмеження і не може бути усиновлювачем
11
Люди, що перебувають в одностатевій парі
12
Досвід засудження за злочини проти життя і здоровʼя, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України тощо
Я ЗАМІЖНЯ І ХОЧУ УСИНОВИТИ ДИТИНУ. АЛЕ ЧОЛОВІК ПРОТИ. ЧИ МОЖУ СТАТИ УСИНОВЛЮВАЧЕМ БЕЗ НЬОГО?
Так, але потрібно отримати від чоловіка нотаріально засвідчену письмову згоду на усиновлення. Окрім того, чоловіку також потрібно подати висновок про стан свого здоровʼя та документ про наявність / відсутність судимості. Після суду ви отримаєте статус одинокої мами.
ЧИ БАГАТО ДОКУМЕНТІВ ПОТРІБНО ДЛЯ УСИНОВЛЕННЯ?
Разом із заявою про взяття вас на облік кандидатів в усиновлювачі ви маєте подати низку документів.
ДОКУМЕНТи ДЛЯ УСИНОВЛЕННЯ:
Копія документа, що посвідчує особу
Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб або інформацію про відмову від його прийняття
Копія документа, де зазначено унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (ЄДДР), якщо маєте паспорт у формі ID-картки
Копія свідоцтва про шлюб або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб (якщо перебуваєте у шлюбі)
Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів на утримання податків, або довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи за попередній календарний рік. Це може подавати один з подружжя, хто має постійний дохід
Висновок про стан здоров’я кожного заявника
Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення одного з подружжя)
Документ про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, виданий територіальним центром з надання сервісних послуг МВС
Копія документа, що підтверджує право власності або користування житлом
Довідка від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками
Додаткова інформація
Усиновлення дітей, які проживають на окупованих територіях, проводиться після деокупації та відновлення роботи служби у справах дітей
Дітей, яких евакуювали за межі України, можна усиновити тільки після їхнього повернення
Евакуйованих у межах України можна усиновити за місцем евакуації
Громадяни України, які проживають на окупованих територіях, беруться на облік кандидатів в усиновлювачі після відновлення роботи служб у справах дітей
Ті, хто евакуювався за межі України, беруться на облік після повернення в Україну
Якщо майбутні усиновлювачі евакуювалися в інший регіон України, то можуть стати на облік кандидатів за місцем евакуації
Ті, хто вже є кандидатом, можуть звернутися до обласної служби у справах дітей за місцем евакуації, надати пакет документів і висновок про можливість бути усиновлювачами, а також ознайомитися з інформацією про дітей, які перебувають на регіональному обліку
Окрім того, під час воєнного стану та протягом трьох місяців після його завершення українці, які живуть за кордоном, та іноземці не можуть усиновити дитину. Виняток: якщо усиновлювач – родич дитини або якщо людина хоче усиновити брата чи сестру раніше усиновленої дитини.
НЕ МАЮ ВЛАСНОГО ЖИТЛА. ЧИ ЦЕ ВПЛИНЕ НА МОЇ ШАНСИ УСИНОВИТИ ДИТИНУ? ЯКІ ВИМОГИ ДО СТАНУ ЖИТЛА ТА К-ТІ КВАДРАТНИХ МЕТРІВ?
Ні, головне – мати договір оренди житла, де проживаєте. Більше на ваші шанси усиновлення впливають умови проживання, які інспектує служба у справах дітей та за результатами складає відповідний акт.
“Немає конкретних вимог щодо площі житла. Навіть однокімнатна квартира допускається, якщо в ній можна облаштувати ліжко та стіл для навчання дитини. Але якщо в цій кімнаті ще сплять батьки та двоє інших дітей, то постає питання: “Чи не погіршуємо ми житлові умови рідних дітей усиновлювачів?” Адже на такій території неможливо усамітнитися. Тому кожен випадок розглядається індивідуально”.
Купувати меблі та облаштовувати майбутню кімнату для дитини на момент перевірки умов проживання не треба. Тут важливі не самі меблі, а простір, де вони потенційно можуть стояти.
А ЯК ВЛАШТОВАНІ КУРСИ ДЛЯ УСИНОВЛЮВАЧІВ? ЧИ Є ВОНИ ОБОВ’ЯЗКОВИМИ? ЧОГО МЕНЕ ТАМ ЗМОЖУТЬ НАВЧИТИ, ЯКЩО У МЕНЕ ВЖЕ Є ДІТИ?
Це обовʼязковий крок на шляху до усиновлення. Якщо ви усиновлюєте дитину разом з чоловіком / дружиною, то навчання мають проходити обидва. Зазвичай курси проходять в обласному центрі соціальних служб.
Кількість занять встановлюється кожним регіоном індивідуально, але пропускати їх не можна. Два пропуски призведуть до ануляції навчання – доведеться починати спочатку.
Кожне заняття має свою тему: травма, втрата, розвиток тощо. Також батьки отримують домашнє завдання: дивляться тематичні фільми, читають книжки та аналізують їх. Головна мета – зрозуміти, чи зможете ви впоратися з потенційними викликами. Адже дитина, яка втратила батьків, може бути травмована.
Крім того, в процесі навчання людина може змінити форму влаштування дитини. Наприклад, замість усиновлення вибрати опіку. Адже під час навчання дорослий детально розбирає різні сценарії.
Після завершення навчання ви отримаєте довідку про проходження курсу з рекомендаціями.
ДОКУМЕНТИ ЗІБРАНІ, НАВЧАННЯ ПРОЙДЕНЕ. ЩО ДАЛІ? ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ПІДБІР І ПОШУК ДИТИНИ? ХТО МЕНЕ В ЦЬОМУ МОЖЕ ДОПОМОГТИ?
Після проходження курсів ви будете розуміти, якого віку дитину шукаєте. Служба у справах дітей познайомить вас з інформацією про дітей, які є в них на обліку. Також можете знайти інформацію про дітей на сайті Міністерства соціальної політики . Ще один шлях пошуку – зателефонувати в обласну службу у справах дітей. На зазначених сайтах ви можете переглядати фото дітей, інколи відео, дізнатися їхній вік, відсутність / наявність хвороб чи інвалідності та місце перебування.
Якщо ви обрали конкретну дитину, служба у справах дітей дізнається, чи немає черги з можливих усиновлювачів. Інакше доведеться зачекати, поки етап знайомства пройдуть ті, хто вищі в черзі.
Необхудно підходити до вибору дитини усвідомлено та прислухайтися до порад фахівців. Наприклад, подружжю, яким під 60 років, може бути фізично складно справлятися з дуже рухливою маленькою дитиною. Натомість підліток вже не потребує фізичних зусиль…
ХВИЛЮЮСЬ ПЕРЕД ПЕРШОЮ ЗУСТРІЧЧЮ З ДИТИНОЮ. ЩО (НЕ) ТРЕБА РОБИТИ?
Перша зустріч з дитиною відбувається за участі працівника служби у справах дітей. Він має скласти відповідний акт про цю подію.
“У вас є десять днів на те, щоб встановити контакт. Можете приходити в заклад, спілкуватися з дитиною, дізнаватися про її стан здоровʼя. Також маєте право на додаткові обстеження здоровʼя дитини, але вашим коштом”.
Чого дійсно не варто робити, так це називати себе “мамою” чи “татом” на першій же зустрічі. Це дає дитині надію, яка може не справдитися. Краще представтесь на імʼя. Запитуйте у дитини про неї та її вподобання та щиро розповідайте про себе.
.
Після знайомства та встановлення контакту ви маєте звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання / перебування дитини із заявою про бажання усиновити.
ЧИ ДЕРЖАВА ЗАБЕЗПЕЧУЄ ФІНАНСОВУ ПІДТРИМКУ СІМЕЙ, ЯКІ УСИНОВИЛИ ДИТИНУ? ЯК КОНТРОЛЮЄТЬСЯ ДОТРИМАННЯ ПРАВ ДИТИНИ В НОВІЙ РОДИНІ?
-Так, є державна допомога, яка призначається усиновлювачу незалежно від віку дитини.
-Це разова виплата, яка дорівнює сумі, що виплачується батькам при народженні дитини.
-За цільовим використанням цих коштів слідкує служба у справах дитини. Протягом перших трьох років після усиновлення вона має щороку перевіряти умови проживання та виховання усиновлених дітей.
Фахівці повинні впевнитися, що дитина жива, здорова, а всі її потреби задоволені.
-Після трьох років перевірки не завершуються, але стають рідшими. Однак це обовʼязкова процедура до повноліття дитини.
Бажаємо успіхів
З повагою та очікуванням на Вас,
Служба у справах дітей Дубровицької міської ради